HBK-Kalmar FF genom tiderna

I den första div. 2-matchen som HBK spelade vann de med 4-1 borta mot Kalmar FF. Det var många matcher i div. 2 under 1900-talet men under sista delen blev det även matcher i Allsvenskan.

2002 blev det dubbla vinster. Tommy Jönsson gjorde matchens enda mål på Örjans vall medan det blev hela 5-0 borta. Då gjorde Robert Andersson tre mål medan Patrik Redo och Magnus Andersson gjorde de andra.


2004 vann HBK på Fredriksskans med 3-1 efter två mål av Sharbel Touma och ett av Tommy Jönsson. På Örjans vall blev det åter 1-0 och än en gång gjorde Tommy Jönsson målet.


2005 blev det inga nål gjorda av HBK utan det slutade 0-1 på Örjans vall och 0-2 borta.


2006 slutade båda matcherna med uddamålsförluster. 1-2 hemma efter mål av Per Johansson och 0-1 borta.


2007 gjorde Magnus Arvidsson båda målen när det blev 2-1 hemma. På Fredriksskans blev det 0-3 efter att Dusan Djuric blivit utvisad i en match där både Anel Raskaj och David Loriya debuterade.


2008 gjorde Magnus Arvidsson på nytt mål när det blev 1-1 borta. I den sista matchen blev Kalmar mästare efter 2-2 på Örjans vall. HBK:s mål gjordes av Emir Kujovic och Andreas Johansson.


2009 avgjorde Anel Raskaj med matchens enda mål borta. På Örjans vall var Emir Kujovic och Marcus Olsson målskyttar när det som slutade 2-0.


2010 blev det förlust borta med 0-1 medan Marcus Olsson genom två mål såg till att det slutade 2-1 på Örjans vall.


2011 var premiären hemma mot Kalmar FF i en match som förblev 0-0. I Kalmar vann smålänningarna med 0-1.


2013 var Stefan Selakovic målskytt när det blev 1-2 hemma. På bortaplan slutade det med förlust 0-1.


2014 slutade det 1-1 hemma efter att Kristinn Steindórsson gjort målet. Det blev seger på bortaplan med 3-1, efter mål av Marcus Antonsson 2 och Mikael Boman.


2015 avgjorde James Keene hemmamatchen genom enda målet. I Kalmar slutade det 0-1.


2017 vann KFF sin hemmamatch med 0-2 medan det blev 1-1 på Örjans vall efter mål av Gabriel Gudmundsson.


2021 slutade det 1-1 borta efter mål av Mikael Boman. Dryga månaden senare blev det 0-1 på Örjans vall.


2023 vann lagen sina hemmamatcher. 0-2 först i Kalmar och HBK säkrade kontraktet när det blev 3-0 på Örjans vall. Målskyttar var Naeem Mohammed 2 och Viktor Granath.


2024 gjorde Viktor Granath två mål borta mot Kalmar FF men det hjälpte inte utan det slutade 2-5. Hemma på Örjans vall blev det 2-2 efter mål av Yannick Agnero och Jonathan Svedberg.


2026 vann Kalmar FF sin hemmamatch med 0-2 i en match som var Stuart Baxters första efter att han återkommit som tränare.


På bilden jublar Magnus Arvidsson efter ett mål 2007. Tillkommande gratulanter är Tim Sparv och Peter Larsson.