Mikael var här en halv säsong

Det blev bara sju allsvenska matcher och en halv säsong för Mikael Johansson (numera Bolmér) i HBK-tröjan. 
Efter att missat ett allsvenskt avancemang i slutminuterna 1980 med GAIS valde Södertvåans bästa back att skriva på för HBK.

Det blev en kort sejour i HBK för Mikael som ursprungligen började i Skogens IF i Majorna innan han i ungdomsåren gick över till de grönsvarta makrillarna. Under sommaren 1981 bestämde sig Mikael för att gå tillbaka till GAIS. 

- Jag var med fram till vändningen mot Djurgården då GAIS hörde av sig. De hade det tungt i tvåan samtidigt som jag hade lite svårt med Mak (tränaren), så jag nappade direkt, sa Mikael i en intervju med hbk.se för ett antal år sen.

Efter återkomsten till GAIS sommaren 1981 så valde han senare under året att spela fotboll med Philadelphia i USA. Karriären avslutades 1989 i GAIS (41 matcher/2 mål i allsvenskan) efter att ha opererat hälsenan tre gånger. 

Det blev mer fotboll för Mikael efter att han flyttat tillbaka till Halmstad. Under två säsonger spelade han för Laholms FK där han återförenades med gamla HBK-profiler som Bo Mattsson (tränare), Peder Amberntsson (ass. tränare) och Stellan Elmgren.


MIKAEL JOHANSSON (senare Bolmér)

Född 28 november 1956. 
Från GAIS 1981, till GAIS 1981. 
Allsvenska matcher/mål: 7/0. 
Allsvensk i GAIS 1975, 1988-89 (41/2).


Bilden ovan är en faksimil från Hallandsposten 1981.01.03.