Topplaget & seriesegrar favoriten IFK Göteborg blev för starka mot Örjans vall. Damerna förlorade med 0-4 efter att ha stått upp bra stora delar av matchen.
Bortalaget hade mest boll inledningsvis av matchen men skapade inga större målchanser, istället var det hemmalagets aggressiva försvarsspel och ihärdiga jobb som syntes mest. Bortalaget hade ett inlägg som nickades i utsidan av stolpen men utöver det var det få målchanser ifrån gästerna.
För hemmalagets del så stack man upp och kunde via två bollvinster högt upp i plan skapa målchanser via Lovisa Brogren som tog skott utifrån men den enda räddade IFKs målvakt Lisa Hall fint till en hörna och den andra smet precis utanför stolpen. Utöver det hade Stina Theander ett fint läge på en hörna slagen från Ebba Sandgren, men tyvärr fick Stina ingen ren träff på bollen.
I den 40:e minuten tog dock IFK ledningen efter en inläggsfrispark som HBK fick nickat undan men inte bättre än att Wilma Lantz utanför straffområdet fick bollen och kunde skicka iväg ett kanonskott rakt upp i Michelles högra kryss.
”Tungt såklart när vi gör en så bra första halvlek att inte få med sig antingen ett 0-0 resultat eller med lite flyt kanske till och med ett ledningsmål. Men tjejerna gör en jättefin första halvlek där vi håller seriens klart bästa lag rätt långt ifrån målchanser med ett riktigt bra försvarsspel och hårt jobb.” – summerade Andreé den första halvan.
I inledningen av den andra halvleken skapade IFK några rätt bra chanser tidigt men hemmalaget stack också upp ett par gånger och var riktigt nära på en lång frispark slagen av Stina där Sanna kom högst och på hennes skarv fanns både Nora och Julia på plats i straffområdet men i kalabaliken lyckades ingen få någon riktig träff utan målvakten kunde tillslut fånga upp den.
I mitten på halvleken kom sedan 0-2 målet.
Efter slarv i HBK-försvaret kunde Lisa ”Mini” Johansson komma fri men ändå med rätt dålig vinkel till målet, men dessvärre smet hennes avslut förbi Michelle och in vid första stolpen. Efter det hade hemmalaget två vassa chanser till reducering, dels via Julia Annerhult som serverades ett jätteläge på passning ifrån Filippa Collryd, men skottet gick utanför. Sedan var Ellen Welandsson Bolmenius någon centimeter ifrån att stöta in ett inlägg ifrån Ida Olsson.
Istället kom 3-0 på en hörna och sedan 4-0 efter ett fint avslut ribba in.
”Svårt att förklara bort 0-4 och i slutändan vinner väl IFK rättvist såklart, det kan man inte säga något annat om. Men sett till prestationen så är det ju inte en 0-4 match om man ser till chanser och sådant, men vi måste börja omsätta de 3-4 bra chanserna vi har till mål och det behöver göras snarast för att börja plocka poäng.” avslutade Andreé som ändå fick med sig en hel del ljusglimtar ifrån prestationen.
Målen
40’ Wilma Lantz
63’ Lisa ”Mini” Johansson
74’ Melissa Devin
87’ Filippa Andersson
Startelva
Michelle Schmidt
Ida Olsson, Stina Theander, Tilde Duphorn (K), Ellen Welandson Bolmenius
Sanna Karlsson, Ebba Sandgren, Filippa Collryd
Julia Annerhult, Nora Hultgren, Lovisa Brogren
Byten
69’ Julia Annerhult – Ida Karlsson
77’ Nora Hultgren – Chiara Turco
77’ Ida Olsson – Anna Andersson
77’ Lovisa Brogren – Lilly Vegborn Green
84’ Ellen W Bolmenius – Blearta Osmani